2017.12.14 - Odstrzał sanitarny dzików
Z inicjatywy Wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa odbyło się w Sejmie 14.12.2017 r. spotkanie z hodowcami trzody chlewnej z powiatu piotrkowskiego.
W spotkaniu uczestniczyli: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki- Pełnomocnik Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium RP, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, Wiceminister Środowiska Andrzej Konieczny, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii lek. wet. Krzysztof Jażdżewski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim lek. wet. Paweł Śpiewak, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Ardanowski, Robert Telus- Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz rolnicy.
Rozmowy dotyczyły problemu szerzenia się wirusa ASF w populacji świń. Dla powiatu piotrkowskiego, gdzie produkcja trzody chlewnej to aż 20% hodowli w Polsce, jest to bardzo ważny temat. Rolnicy wysłuchali stanowisko Rządu oraz ustalili, że w najbliższych tygodniach odbędzie się odstrzał sanitarny na terenie powiatu piotrkowskiego. Należy pamiętać, że głównym wektorem wirusa ASF jest dzik. Ustalenie odstrzału sanitarnego dzików jest bardzo ważnym działaniem na terenie powiatu piotrkowskiego, który ma na celu zmniejszenie ryzyka przeniesienia wirusa. Szczegóły odstrzału ustali Główny Lekarz Weterynarii wspólnie z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim. Odstrzał zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Redukcja populacji dzika na pewno zmniejszy zagrożenie wystąpienia choroby ASF na terenie piotrkowskim.
W celu ochrony stada przed afrykańskim pomorem świń konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, o których przypomniał Krajowy Lekarz Weterynarii.
Ponadto w najbliższym czasie zostanie zabezpieczony teren od strony autostrady A2 i A1, który będzie miał na celu zmniejszenie ryzyka przeniesienia wirusa ASF przez zwierzęta podczas migracji.