Żołnierze Wyklęci

 

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O co chodzi? Kim są ŻOŁNIERZE WYKLĘCI?

Określenie żołnierze wyklęci oznacza żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku, ostatni żołnierz wyklęty to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Żołnierze Wyklęci

Żołnierze wyklęci, to żołnierze którzy po rozwiązaniu AK w 1945r. nie złożyli broni. Walczyli oni za Polskę w latach 1945 – 1963. Polski powojenny, podziemny, niepodległościowy i antykomunistyczny ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. 

„Wojna się nie skończyła {…}.

Nigdy nie zgodzi się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim {…}. Daję wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzywania pełnej niepodległości Państwa.”

Gen.bryg.Leopold Okulicki „Niedżwiadek”

Akcje większości oddziałów podziemia antykomunistycznego były wymierzone w oddziały zbrojne UB, KBW, MO, ale nie tylko. Likwidowali oni także donosicieli, którzy wydawali ich w ręce komunistycznych organizacji.