Wybory samorządowe 2018

 

      Wójt, burmistrz, prezydent mogą rządzić tylko dwie kadencje, czyli wybory samorządowe 2018. Choć termin wyborów nie jest jeszcze ostatecznie znany, to może być wybrany na którąś z dwóch ostatnich niedziel października lub na pierwszą niedzielę listopada. Ostatecznie termin wskaże premier. Zachodzi jednak wiele zmian w ordynacji wyborczej o których warto wspomnieć.

Nowe prawo wprowadza przede wszystkim dwukadencyjność w przypadku wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Oznacza to, iż swoje stanowiska mogą zajmować tylko dwukrotnie i trzeci raz nie będą mogli startować w wyborach. Dwukadencyjność nie  będzie działać wstecz, czyli kadencja będzie liczona od najbliższych jesiennych wyborów samorządowych 2018.

Istotną i zarazem bardzo potrzebna zmianą jest wydłużenie kadencji radnych a mianowicie zamiast 4 lat ich kadencja zwiększy się do 5 lat. Tak samo będzie w przypadku rady i władz powiatów.

Nie będzie można kandydować do różnych organów samorządowych. Oznacza to, że np. prezydenci miast nie będą mogli znaleźć się na liście do sejmiku województwa, co było bardzo powszechnym zjawiskiem.

Niemal 80 proc. badanych Polaków deklaruje, że jesienią weźmie udział w wyborach samorządowych. 47 proc. z nas uważa je za bardzo ważne. Deklarację udziału w jesiennych wyborach samorządowych składa aż 79 proc. badanych – wynika z sondażu CBOS.  Jeśli badanie się potwierdzi, będzie to niewątpliwie rekord frekwencji w wyborach po 1989 roku.

Już niebawem z pewnością dowiemy się kto i z jakiej listy w Opocznie wystartuje w walce o fotel burmistrza wójta czy starosty.