Informacje Straży Pożarnej za okres od 27.04.2020 roku do 03.05.2020 roku

 

W okresie od 27 kwietnia 2020 roku  do 03 maja 2020 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. Komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

 

27.04.2020 roku:

 • W Woli Załężnej prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia doszło do pożaru traw wzdłuż rzeki Drzewiczki. Na miejsce zadysponowano zastęp PSP oraz 3 zastępy OSP Dzielna, Wygnanów. Po dojeździe na miejsce zabezpieczono miejsce pożaru, podano dwa prądy wody w natarciu na palącą się trawę. W czasie pożaru spaliło się około 2,5 ha traw i trzcin.
 • Do pożaru lasu w wyniku podpalenia doszło w miejscowości Sędów gm. Białaczów. W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy OSP oraz 3 zastępy PSP w tym jeden zastęp z PSP Końskie. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów OSP oszacowano, że pali się ok 1 ha lasu, dlatego dysponowano kolejne jednostki. Działania  strażaków polegały na podaniu sześciu prądów wody oraz gaszeniu tłumicami. Na miejsce wezwano również policję. Podczas pożaru spaleniu uległo około 1,5 ha lasu mieszanego oraz młodnika.
 • Kolejny pożar poszycia leśnego miał miejsce w miejscowości Dąbie przy drodze między miejscowościami Tomaszów – Ruszenice w  gm. Żarnów. Na miejsce zadysponowano zastęp PSP oraz 5 zastępów OSP z pobliskich miejscowości. Działania polegały na podaniu 2 prądów wody, gaszeniu zarzewi ognia tłumicami oraz przekopywaniu pogorzeliska łopatami. Prawdopodobnie przyczyną pożaru było umyślne podpalenie. Spaleniu uległo ok. 0,5 ha poszycia leśnego.
 • W Bielowicach zastęp PSP i OSP Wygnanów gasiły pożar traw na nieużytkach rolnych.

 

28.04.2020 roku:

 • W Opocznie na ul. C.K. Norwida w budynku wielorodzinnym doszło do zatrzaśnięcia przez dzieci dwóch kobiet na balkonie. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy PSP. Zadaniem strażaków było otwarcie uchylonego okna pokoju przy balkonie i otworzenie od wewnątrz drzwi balkonowych.
 • W miejscowości Małe Końskie gm. Mniszków doszło do potrącenia sarny przez samochód osobowy Opel Astra. Na miejsce przybył zastęp PSP oraz OSP Błogie. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz uprzątniecie jezdni z pozostałości po kolizji. W wyniku zderzenia z sarną uszkodzeniu uległ przód samochodu osobowego.
 • Na ul. Staromiejskiej w Opocznie doszło do kolizji samochodu osobowego Kia Venga z rowerzystą, następnie kierujący samochodem stracił panowanie i uderzył w betonowy płot. W chwili przybycia zastępu PSP zastano samochód na chodniku,  częściowo w ogrodzeniu. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny.
 • Do pożaru zarośli i traw doszło w Żarnowie za stadionem w stronę Myśliborza. Na miejsce zadysponowano zastęp PSP i OSP Żarnów.
 • W godzinach wieczornych doszło do dwóch pożarów poszycia leśnego w miejscowościach Pilichowice oraz Świerczyna. W Pilichowicach palił się las przed wiaduktem kolejowym. Na miejsce zadysponowano zastęp PSP oraz 4 zastępy OSP z okolicznych miejscowości. Strażacy gasili pożar tłumicami oraz podając w natarciu jeden prąd wody. Spaleniu uległo ok. 10 arów poszycia leśnego. Do miejscowości Świerczyna zadysponowano zastęp PSP oraz 3 zastępy OSP. Działania strażaków polegały na  podaniu czterech prądów wody w natarciu. Spaleniu uległo ok. 5 arów poszycia leśnego.

 

29.04.2020 roku:

 • W Skroninie doszło do pożaru suchych traw na nieużytkach rolnych na powierzchni ok. 7 arów Na miejsce zadysponowano zastęp PSP oraz 2 zastępy OSP Skronina, Petrykozy.
 • Zastęp PSP zadysponowano do ugaszenia pożaru traw w miejscowości Ogonowice.

 

30.04.2020 roku:

 • Zastęp PSP zadysponowano do uwolnienia sarny, która zaplątała się w metalowe ogrodzenie w Opocznie na ul. Piotrkowskiej.
 • Doszło do pożaru traw w miejscowości Skronina. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy OSP Petrykozy, Skronina.

 

01.05.2020 roku:

 • W Miedznej Murowanej na DW 726 doszło do kolizji samochodu osobowego VW Passat z ciągnikiem rolniczym New Holland. Na miejsce zadysponowano zastęp PSP oraz 2 zastępy OSP Żarnów, Wąglany. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono akumulator oraz zakręcono zawór gazu w samochodzie osobowym a także  uprzątnięto jezdnię z pozostałości po kolizji. Uszkodzeniu uległ przód samochodu VW Passat oraz lewe tylnie koło w ciągniku rolniczym.

 

02.05.2020 roku:

 • Do pożaru poszycia leśnego doszło w miejscowości Krzczonów. Działania gaśnicze prowadził zastęp PSP oraz OSP Krzczonów.
 • Na ul. M. Kopernika w Opocznie do budynku wielorodzinnego w celu otwarcia drzwi do mieszkania zadysponowano 2 zastępy PSP.

 

03.05.2020 roku:

 • W Sławnie na ul. Leśnej w Zakładzie Recyklingu Opon  doszło do pożaru hałdy granulatu gumy. Po dojeździe pierwszych zastępów zastano pożar, który obejmował ok. 250 mhałdy z granulatem. Strażacy szybko opanowali pożar bo już po 30 minutach od rozpoczęcia działań. Przerzucanie i dogaszanie surowca trwało w sumie 4 godziny. W akcji brało udział 15 zastępów straży pożarnej. Spaleniu uległo ok. 0,5 tony materiału. Straty wyniosły 2 tys. zł, natomiast uratowano mienie warte 30 mln zł.
 • W Myśliborzu palił się stos gałęzi oraz ok. 1 ara poszycia leśnego. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy OSP Skórkowice, Żarnów, Chełsty.