Informacje Straży Pożarnej za okres od 21.10.2019 roku do 27.10.2019 roku

 

W okresie od 21 października 2019 roku  do 27 października 2019 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. Komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

 

21.10.2019 roku:

 • Dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP (Paradyż, Żarnów) zostały zadysponowane do wypadku z udziałem dwóch samochodów ciężarowych marki MAN TGM oraz SCANIA. Wypadek miał miejsce na DK 74 w miejscowości Grębenice. Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia zastali jeden samochód  na jezdni natomiast drugi znajdował się poza nią na polu. Jedna osoba znajdowała się pod opieką ZRM. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatorów w samochodach oraz uprzątnięcie jezdni. Uszkodzeniu uległa kabina samochodu MAN natomiast w samochodzie SCANIA został uszkodzony przód auta.
 • Tego samego dnia doszło do kolejnego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych marki HYUNDAI TUSCON oraz KIA CEED. Zdarzenie miało miejsce na DK 12 w miejscowości Prymusowa Wola. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp PSP oraz OSP Przymusowa Wola. Po przybyciu na miejsce zastępu OSP jeden pojazd znajdował się na drodze z kolei drugi w przydrożnym rowie. Jedna osoba potrzebowała pomocy. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i odłączyli akumulatory w samochodach, udzielili kpp osobie poszkodowanej oraz wykonali dostęp oraz wydostali osobę poszkodowaną, zabezpieczyli lądowanie śmigłowca LPR, uprzątnęli jezdnię. Zniszczeniu uległo nadwozie samochodu Kia Ceed oraz przód samochodu Hyundai.
 • Trzy zastępy PSP zostały zadysponowane do niecodziennego zdarzenia, które dotyczyło 11 letniego chłopca znajdującego się na rusztowaniu na wysokości 2 piętra grożącego, że skoczy w dół. Strażacy w tej sytuacji podjęli decyzję o rozłożeniu skokochronu oraz zadysponowali ZRM. Na całe szczęście strażakom w porę udało się chwycić chłopca i wprowadzić do mieszkania. Chłopiec został przekazany pod opiekę ZRM.

 

22.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP został zadysponowany do ugaszenia palącego się kontenera ze śmieciami obok cmentarza w Opocznie na ul. Granicznej.

 

24.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP oraz zastęp OSP Żarnów zostały zadysponowane do wypadku z udziałem samochodu osobowego oraz ciężarowego na DW 746 w miejscowości Żarnów na ul. Koneckiej. W chwili dojazdu pierwszego zastępu zastano samochód osobowy marki Toyota Yaris częściowo na jezdni natomiast samochód ciężarowy Volvo znajdował się poza jezdnią. W tym zdarzeniu zostały poszkodowane dwie osoby, które przetransportowano do szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulator w samochodzie osobowym oraz uprzątnęli jezdnię po zdarzeniu. W skutek zderzenia uszkodzeniu uległ przód samochodu osobowego oraz przód samochodu ciężarowego.
 • Zastęp PSP został zadysponowany do wyciągnięcia kota ze studzienki ciepłowniczej.
 • Dwa zastępy PSP oraz zastęp OSP Kruszewiec zostały zadysponowane do wypadku dwóch samochodów osobowych, do którego doszło na DW 726 w Kruszewcu-Kolonii. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa auta Fiat Seicento oraz Mercedes A na drodze. Jedna osoba w tym zdarzeniu została poszkodowana. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory oraz udzielili kpp osobie poszkodowanej. Uszkodzeniu uległ prawy przód i bok samochodu osobowego Fiat Seicento oraz prawy tył samochodu Mercedes A klasa.

 

25.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP został zadysponowany na ul. M.C. Skłodowskiej w Opocznie, gdzie doszło do pożaru samochodu osobowego marki VW Passat. W chwili przybycia zastępu zastano ugaszony pożar w kabinie samochodu, który ugasili funkcjonariusze policji przy pomocy gaśnic.
 • Do pożaru sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w miejscowości Brzustowiec zadysponowano jeden zastęp PSP oraz dwa zastępy OSP (Drzewica, Brzustowiec). Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia wygasili piec, ugasili sadze w kominie, przewietrzyli pomieszczenie kotłowni oraz wykonali pomiar miernikiem wielogazowym.

 

27.10.2019 roku:

 • Do pożaru samochodu dostawczego Citroen Jumper w miejscowości Kamilówka w gm. Sławno zadysponowano zastęp PSP oraz dwa zastępy OSP (Mniszków, Prymusowa Wola). W chwili dojazdu pierwszego zastępu zastano pożar całego nadwozia samochodu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, podali jeden prąd wody w natarciu na palące się auto oraz uprzątnęli jezdnię z pozostałości po pożarze. Spaleniu uległo całe nadwozie samochodu dostawczego Citroen Jumper.

 

Informacje Straży Pożarnej za okres od 14.10.2019 roku do 20.10.2019 roku

 

W okresie od 14 października 2019 roku  do 20 października 2019 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. Komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

 

14.10.2019 roku:

 • Dwa zastępy PSP zostały zadysponowane na ul. Piotrkowską w Opocznie do kolizji samochodu osobowego marki Citroen C4 z samochodem ciężarowym marki MAN TGX. Samochód w skutek niezachowania ostrożności wjechał w tył naczepy samochodu ciężarowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz uprzątnęli z jezdni pozostałości po kolizji.
 • Zastęp OSP Wąglany został zadysponowany do pożaru traw na nieużytkach w miejscowości Wąglany, gm. Białaczów.
 • Zastęp OSP Wójcin został zadysponowany do pożaru pozostałości roślinnych na terenie posesji w miejscowości Wójcin, gm. Paradyż.

 

18.10.2019 roku:

 • Dwa zastępy PSP zostały zadysponowane do miejscowości Modrzewek, gm. Opoczno w celu usunięcia gniazda os w drzewie przy budynku mieszkalnym.
 • Zastęp OSP Paradyż został zadysponowany do gniazda owadów w ziemi na terenie cmentarza parafialnego w miejscowości Paradyż.
 • Zastęp OSP Paradyż został zadysponowany do zabezpieczenia lądowania śmigłowca LPR w miejscowości Paradyż.

 

19.10.2019 roku:

 • Zastęp OSP Wójcin został zadysponowany do nadłamanego konara drzewa nad chodnikiem stwarzając zagrożenie dla osób postronnych w miejscowości Wąglany, gm. Białaczów.
 • Jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP zostały zadysponowane do miejscowego zagrożenia z udziałem motoroweru w miejscowości Żarnów, gm. Żarnów. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz odłączenie akumulatora.

 

Informacje Straży Pożarnej za okres od 07.10.2019 roku do 13.10.2019 roku

 

W okresie od 7 października 2019 roku  do 13 października 2019 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. Komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

 

07.10.2019 roku:

 • Dwa zastępy PSP zostały zadysponowane do wypadku samochodu osobowego marki Audi A6 w miejscowości Januszewice na DW 713. W chwili dojazdu zastępów zastano samochód osobowy na jezdni, który wjechał w betonowy słup energetyczny. W wyniku kolizji uszkodzony został słup energetyczny oraz jedno przęsło płotu, a także przód samochodu osobowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulator w aucie oraz uprzątnęli jezdnię.
 • Zastęp PSP został wezwany do usunięcia plamy oleju z jezdni w miejscowości Opoczno ul. Lipowa.
 • Cztery zastępy PSP zostały zadysponowane do ugaszenia palącego się garażu w miejscowości Januszewice. Po przybyciu zastępów na miejsce pożarem objęty był już cały budynek garażowy. Zadaniem strażaków było podanie jednego prądu wody w natarciu na palący się budynek oraz jednego prądu wody w obronie sąsiedni budynek mieszkalny. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Straty po pożarze wyniosły ok. 5 tyś.

 

08.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP został zadysponowany do usunięcia gniazda os, które znajdowało się pod dachem budynku mieszkalnego w Opocznie na ul. Staromiejskiej.

 

09.10.2019 roku:

 • Trzy zastępy PSP zostały wezwane do zdarzenia, które miało miejsce w budynku wielorodzinnym w Opocznie na Placu Kościuszki. Wezwanie dotyczyło zadymionego mieszkania, w którym znajdowała się osoba poszkodowana. Po dojeździe na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali osobę poszkodowaną na zewnątrz budynku i przekazali przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM,  wykonali pomiar miernikiem wielogazowym, wygasili piec kaflowy, z którego wydobywał się dym oraz przewietrzyli pomieszczenia.
 • Dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP Mniszków zostały zadysponowane do ugaszenia palących się sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w miejscowości Konstantynów. Zadaniem strażaków było wygaszenie pieca, ugaszenie palących się sadzy w kominie, przewietrzenie pomieszczenia kotłowni oraz wykonanie pomiarów miernikiem wielogazowym.

 

10.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP został zadysponowany do usunięcia plamy substancji ropopochodnej z jezdni w Opocznie na ul. Przemysłowej.
 • Dwa zastępy PSP oraz OSP Petrykozy zostały wezwane do ugaszenia pożary sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w miejscowości Sędów gm. Białaczów. Strażacy po dojeździe na miejsce wygasili piec, ugasili palące się sadze w kominie, przewietrzyli pomieszczenie kotłowni oraz wykonali pomiar miernikiem wielogazowym.

 

11.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP został poproszony przez ZRM do pomocy przy resuscytacji osoby nieprzytomnej oraz przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na ul. E. Biernackiego w Opocznie. 
 • Dwa zastępy PSP oraz sześć zastępów OSP zostały zadysponowane do pomocy policji w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny, mieszkańca Drzewicy.
 • Cztery zastępy PSP oraz osiem zastępów OSP zostało zadysponowanych do ugaszenia pożaru stosu pozostałości po recyklingu opon w firmie Vinderen w Sławnie. Strażacy po dojeździe zabezpieczyli miejsce zdarzenia, podali kilka prądów wody w natarciu na palącą się hałdę oraz w obronie na budynek produkcyjny.

 

12.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP oraz sześć zastępów OSP zostało zadysponowanych do kontynuacji poszukiwań zaginionego mężczyzny z gm. Drzewica. Po przeszukaniu ok. 70 ha odnaleziono osobę poszukiwaną, niestety bez oznak funkcji życiowych.

 

 

2019.10.09 - Przekazanie średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Komendy Powiatowej PSP w Opocznie

 

W dniu 9 października br. przed budynkiem głównym Komendy Powiatowej PSP w Opocznie podczas uroczystej zbiórki odbyło się oficjalne przekazanie i poświęcenie samochodu pożarniczego dla Komendy Powiatowej PSP w Opocznie.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez kpt. Macieja Połcia Łódzkiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jarosławowi Wlazłowskiemu.

W uroczystości udział wzięli, m.in.:

Poseł na Sejm RP i Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków – Robert Telus, Łódzki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Wlazłowski, Starosta Opoczyński – Marcin Baranowski, Wicestarosta Opoczyński – Maria Barbara Chomicz, Kapelan Powiatowy Strażaków – ks. Leszek Sokół, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie – mł.insp. Wojciech Dworak, Przewodnicząca Rady Miasta Opoczna – Anna Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego, jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opocznie – Józef Róg, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opocznie, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. łódzkiego – Jarosław Jurowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opocznie – Jarosław Pęczek, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Opocznie – Edyta Wcisło, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Opoczno – Waldemar Rogulski, Kierownik Zarządu PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. – Mirosław Tomczyk, Wójtowie oraz przedstawiciele Gmin z Powiatu Opoczyńskiego, a także lokalne media.

Przywitania wszystkich przybyłych gości dokonał st. bryg. Józef Pacan – Komendant Powiatowy PSP w Opocznie. Dowódcą uroczystości był kpt. Maciej Połeć, a prowadzącym st. bryg. Andrzej Śpiewak – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie.

Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi przekazała dla Komendy Powiatowej PSP w Opocznie, nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczego marki MAN z 2019r. o napędzie 4×4, ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego marki MAN, którego koszt zakupu wyniósł 1 mln 75 tys. 20 zł.

Przedsięwzięcie zrealizowano przy współudziale środków finansowych z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w tym Fundusz Spójności 85 % tj. 913 767zł oraz budżetu państwa 15 % tj. 161 253 zł – tzw. Ustawy Modernizacyjnej Służb Mundurowych. Samochód jest kompletnie wyposażony i gotowy do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

W skład wyposażenia wchodzi m.in. zbiornik wodny o pojemności 2500l, autopompa pożarnicza dwuzakresowa 16/8-2,5/40, specjalistyczny sprzęt hydrauliczny ratownictwa drogowego- zestaw ciężki, ratownicze zestawy pneumatyczne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, medyczny, oświetleniowy, łączności, GPS oraz armatura wodna. Samo specjalistyczne wyposażenie przekazywanego pojazdu warte jest ponad 300 tys. zł.

Symbolicznego uroczystego przekazania Decyzji dokonał Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi nadbryg. Jarosław Wlazłowski, kluczyki do samochodu przekazał Poseł na Sejm RP Robert Telus, natomiast dowód rejestracyjny wręczył Pan Starosta Opoczyński Marcin Baranowski. Poświecenia samochodu dokonał ks. Leszek Sokół – Kapelan Powiatowy Strażaków, który nie szczędził wody święconej.

Przekazanie nowego samochodu pożarniczego dla KP PSP w Opocznie, nie byłoby możliwe bez udziału osób, którzy od lat wspierają nie tylko naszą komendę, ale również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu opoczyńskiego. Są to:


 

– Pan Robert Telus Poseł na Sejm RP, z Ziemi Opoczyńskiej, jednocześnie Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków,

– Pan Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.


 

Przeznaczenie dla opoczyńskiej Komendy, długo oczekiwanego przez naszych strażaków, nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, nie byłoby możliwe bez zrozumienia potrzeb sprzętowych naszego bezpośredniego przełożonego Pana nadbryg. Jarosława Wlazłowskiego – Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Na koniec spotkania głos zabrali zaproszeni goście.

Głos zabrał również st. bryg. Józef Pacan – Komendant Powiatowy PSP, który podziękował wszystkim zebranym za obecność, szczególnie Łódzkiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi nadbryg. Jarosławowi Wlazłowskiemu, Posłowi na Sejm RP Robertowi Telusowi, a także Staroście Opoczyńskiemu Marcinowi Baranowskiemu za szczególne wsparcie i pomoc przy pozyskaniu nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Nowo otrzymany samochód, zastąpi używany kilkunastoletni, w pełni sprawny, średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBARt 2,5/16 marki Star, który zostanie przekazany w dniu 10 października dla OSP Miedzna Drewniana, gm. Białaczów.

Dzięki staraniom i pomocy naszych strażackich przyjaciół i wyrozumiałości przełożonych, jest to już drugi średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Man – wysokiej klasy pojazd, przekazany dla naszej Komendy w ciągu ostatnich dwóch lat. Dziękujemy!!!.

Informacje Straży Pożarnej za okres od 30.09.2019 roku do 06.10.2019 roku

 

W okresie od 30 września 2019 roku  do 6 października 2019 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. Komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

 

30.09.2019 roku:

 • W dniu 30 września w związku z porywistym wiatrem w naszym powiecie odnotowano kilkadziesiąt interwencji jednostek PSP i OSP związanych z powalonymi drzewami blokującymi drogi, uszkodzonymi liniami energetycznymi i telefonicznymi oraz uszkodzonymi dachami na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Aż 17 razy strażacy wyjeżdżali do zgłoszeń związanych z powalonymi drzewami, które blokowały drogi w miejscowościach: Błogie Rządowe, Skronina, Mariampol, Grabowa, Wygnanów, Kraśnica, Ostrów, Wola Załężna, Stawowiczki, Syski, Drzewica, Prymusowa Wola, Mroczów Gościnny, Sitowa, Opoczno, Kamień, Sobień. W związku z pozrywanymi liniami energetycznymi oraz telefonicznymi strażacy interweniowali 12 razy w miejscowościach: Sobień, Bukowiec Opoczyński, Stawowiczki, Wójcin B, Adamów, Mniszków, Bielowice, Skórkowice, Augustów, Stefanów, Opoczno. Kilka zgłoszeń dotyczyło uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych w miejscowościach: Adamów, Prymusowa Wola, Opoczno, Popławy, Gawrony, Drzewica. Dwa zgłoszenia dotyczyły również pożaru sadzy w kominie w miejscowości Stok oraz Żarnów.
 • W tym dniu doszło również do wypadku z udziałem samochodu osobowego marki VW Tiguan oraz samochodu ciężarowego marki MAN w miejscowości Krasik na DK 74. Do tego zdarzenia zadysponowano jeden zastęp PSP oraz trzy zastępy OSP (Paradyż x2, Wójcin). W chwili przybycia pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia zastano oba auta na drodze, osoby znajdowały się poza pojazdami. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatorów, udzielenie kpp osobom poszkodowanym. Wyniku zdarzenia zniszczeniu uległ lewy bok samochodu osobowego oraz lewy bok samochodu ciężarowego.

 

01.10.2019 roku:

 • W tym dniu było jeszcze kilka zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru. Jednostki PSP i OSP sześć razy wyjeżdżały do nadłamanych konarów drzew, które zwisały nad chodnikami, budynkami mieszkalnymi oraz gospodarczymi w miejscowościach: Anielin, Białaczów, Sitowa, Opoczno, Drzewica. 
 • Zastęp PSP został zadysponowany do wypadku z udziałem samochodu osobowego marki Peugeot 206, motocykla Kawasaki oraz rowerzysty. Po dojeździe na miejsce zdarzenia samochód oraz motocykl znajdowały się na jezdni natomiast rower znajdował się na chodniku. Osoby poszkodowane były pod opieką ZRM. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w motocyklu, sorpcji substancji ropopochodnej oraz uprzątnięciu jezdni .
 • Dwa zastępy PSP oraz OSP Dzielna zostały zadysponowane do wypadku samochodu osobowego marki Ford Focus z samochodem ciężarowym marki Daf. W chwili przyjazdu pierwszego zastępu samochód ciężarowy znajdował się na jezdni natomiast samochód osobowy znajdował się w rowie na dachu. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, podanie jednego prądu piany ciężkiej na wyciek paliwa, odłączenie akumulatora w samochodzie osobowym oraz uprzątnięcie jezdni. W wyniku zdarzenia jedna osoba została ranna. Zniszczeniu uległa karoseria samochodu osobowego oraz prawy przód samochodu ciężarowego.

 

02.10.2019 roku:

 • Trzy zastępy PSP zostały zadysponowane do usunięcia nadłamanych konarów drzew, które znajdowały się przy ścieżce w miejscowości Ogonowice. Zwisające konary zagrażały bezpieczeństwu ludzi.
 • Zastęp PSP oraz zastęp OSP Radzice Duże zostały zadysponowane do miejscowości Idzikowice w celu wydobycia ze studni utopionych kotów oraz wypompowania zanieczyszczonej wody.

 

03.10.2019 roku:

 • Dwa zastępy PSP zostały zadysponowane do usunięcia złamanych konarów drzew, które zwisały na ogrodzeniu przy zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie. Zwisające konary stwarzały zagrożenie dla przechodniów oraz uczniów szkoły.
 • Dwa zastępy PSP zostały zadysponowane na ul. E. Biernackiego w Opocznie do obiektu Pływalni w celu dokręcenia luźnego elementu, który zwisał przy dachu nad wejściem do budynku.

 

04.10.2019 roku:

 • Zastęp PSP został zadysponowany na ul. Inowłodzką do budynku Szkoły Podstawowej w celu usunięcia uszkodzonej zwisającej lampy nad wejściem do budynku szkoły.
 • Zastęp PSP oraz trzy zastępy OSP (Żarnów, Skórkowice, Topolice) zostały zadysponowane do ugaszenia pożaru sterty balotów w miejscowości Zdyszewice. Po dojeździe pierwszego zastępu na miejscu zastano pożar ok. 70 balotów słomy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się baloty, przerzuceniu oraz przelaniu częściowo spalonych balotów.
 • Zastęp PSP został zadysponowany do usunięcia gniazda os w budynku wielorodzinnym na ul. J. Słowackiego w Opocznie. Gniazdo znajdowało się pod daszkiem przy wejściu do klatki schodowej budynku.

 

29 września 2019 roku - 90 rocznica powstania OSP w Wójcinie

 

JUBILEUSZ 90 - LECIA  POWSTANIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ 

W WÓJCINIE

 

W niedzielę 29 września br. Ochotnicza Straż Pożarna w Wójcinie świętowała jubileusz 90-lecia powstania swojej jednostki. Program uroczystości obejmował, m.in. odsłonięcie i poświęcenie figury św. Floriana,  wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych strażaków.

W obchodach tych uczestniczyło 11 zaproszonych jednostek, w tym wszystkie jednostki OSP z gminy Paradyż oraz zaprzyjaźnione jednostki z gm. Mniszków, gm. Aleksandrów i gm. Żarnów, władze powiatowe i gminne, radni oraz zaproszeni goście.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Wójcinie, pod przewodnictwem Proboszcza Parafii, ks. Wacława Sztandery w intencji strażaków OSP Wójcin i wszystkich strażaków oraz ich rodzin.

Po nabożeństwie pododdziały i poczty sztandarowe przemaszerowały pod strażnicę OSP na miejsce uroczystości, gdzie dowódca uroczystości dowódca uroczystości dh Emil Strzelecki, złożył meldunek dh Józefowi Rogowi – prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opocznie o gotowości do rozpoczęcia uroczystości. Po regulaminowej części uroczystości nastąpiło powitanie przez prezesa OSP w Wójcinie dh Jerzego Pietruszkę przybyłych gości na uroczystość i przedstawienie programu spotkania.

Kolejnym punktem uroczystości prowadzonej przez prezesa jednostki było odsłonięcie, ufundowanej przez miejscowych strażaków, figury św. Floriana, czego dokonali zaproszeni goście: dh Józef Róg – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opocznie, st. bryg. Józef Pacan – Komendant Powiatowy PSP w Opocznie, Wojciech Rudalski – Wójt Gminy Paradyż, Sławomir Rek – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Opocznie. Poświęcenia figury św. Floriana dokonał proboszcz miejscowej parafii ks. Wacław Sztandera. Symboliczne znicze przed figurą zapalili druhowie seniorzy z OSP Wójcin.

Następnie rys historyczny 90 – letniego okresu istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej, która powstała na ... stawie, odczytał dh Grzegorz Filipowski. Przedstawił on m.in. ostatnie tegoroczne sportowe osiągnięcia i sukcesy jednostki, gdzie druhowie zajęli historyczne mistrzostwo województwa łódzkiego i mistrzostwo Polski w Halowej Piłce Nożnej Jednostek OSP.

Jubileusz to również czas, by podziękować za trud i zaangażowanie na rzecz ochrony ppoż. Z tej też okazji wręczono medale i odznaczenia dla zasłużonych druhów.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP  w Łodzi odznaczeni zostali strażacy:

- „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”: Jan Stępień,

- „Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”: Krzysztof Rutowicz,

- „Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa: Paweł Bogobowicz, Daniel Jęcek, Józef Pietruszka”.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP  w Opocznie odznaką „Wzorowy Strażak” odznaczeni zostali strażacy: Michał Molin, Michał Kołek, Mateusz Śliwka, Grzegorz Filipowski, Krzysztof Borucki.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Paradyżu odznaką „Za wysługę lat” odznaczeni zostali druhowie:

- 70 lat – Feliks Filipowski, Kazimierz Zawadzki, Feliks Biegała,

- 65 lat – Jan Stępień, Józef Zapart,

- 60 lat – Mieczysław Polenceusz,

- 45 lat – Andrzej Markiewicz,

- 40 lat -  Wojciech Jędrzejczyk, Stanisław Kowalczyk,

- 35 lat – Jerzy Pietruszka,

- 30 lat –Karol Ruś, Witold Papiernik, Sławomir Bogobowicz,

- 25 lat – Piotr Rutowicz, Dariusz Papiernik, Mariusz Filipowski, Andrzej Filipowski.

Kolejnymi osobami, którym składano podziękowania byli mali strażacy z 13-osobowej Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z Wójcina – działającej od dwóch lat, a utworzonej jako pierwszej w powiecie opoczyńskim – będący chlubą jednostki OSP i Szkoły Podstawowej w Wójcinie.

Ich opiekunami za strony OSP są Andrzej Śpiewak- Komendant Gminny OSP i Wojciech Jędrzejczyk – naczelnik , a ze strony szkoły p. Dorota Rogowska. Młodzi strażacy otrzymali pamiątkowe Dyplomy Uznania Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie oraz Wójta Gminy, jako dowód  uznania za ich wzorową postawę i zaangażowanie podczas niezapomnianej II Ogólnopolskiej I Międzynarodowej  Olimpiady Dziecięcych Drużyn Pożarniczych, która odbyła się w tym roku w Wieruszowie z ich udziałem.

Dzień ten był okazją do podziękowań ze strony zaproszonych gości,  m.in. Wójta Gminy Paradyż Wojciecha Rudalskiego, który jest również Prezesem  ZOG ZOSP RP za pracę, trud i zaangażowanie na rzecz swojej jednostki oraz lokalnej społeczności. Zaproszeni goście życzyli jubilatom satysfakcji z pełnionej społecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów do domu i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

W podobnym tonie swoje wystąpienie do druhów z Wójcina skierował st. bryg. Józef Pacan - Komendant Powiatowy PSP w Opocznie, składając stosowne podziękowania.

Szczególne podziękowania w formie pamiątkowych statuetek, za otrzymane wsparcie pomoc oraz dobrą współpracę otrzymali również od Zarządu jednostki OSP Wójcin władze samorządowe powiatu i gminy Paradyż, przedstawiciele instytucji i zakładów, przedstawiciele jednostek OSP oraz goście.

Również w swoim podziękowaniu za otrzymane dyplomy, pokaz artystyczny przedstawili mali strażacy z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z Wójcina, który był niesamowity i jedyny w swoim rodzaju, za co zostali obdzieleni gromkimi brawami przez obecnym strażaków, rodziców, gości i mieszkańców Wójcina. Zaproszeni goście i przedstawiciele OSP wręczyli im w zamian słodkie upominki.

Uroczystość 90-lecia jednostki OSP w Wójcinie została zakończona okolicznościowym poczęstunkiem dla zaproszonych gości i druhów strażaków.

 

OSP Wójcin