Informacje Straży Pożarnej za okres od 18.02.2019 roku do 24.02.2019 roku

 

Dnia 18.02.2019r

- Jeden zastęp PSP Opoczno oraz OSP w KSRG zadysponowano do zdarzenia w miejscowości Zameczek – zgłoszenie dotyczyło samochodu osobowego, który wjechał w barierkę. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

- Jeden zastęp PSP oraz OSP zadysponowano do zdarzenia w miejscowości Kraszków - laweta przewożąca samochód osobowy odpięła się od pojazdu i uderzyła w inny pojazd. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Dnia 19.02.2019r

Trzy zastępy PSP Opoczno zostały zadysponowane do kolizji drogowej na ul. Piotrkowskiej w Opocznie. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych, a także uprzątnięciu jezdni.

Jeden zastęp OSP Żarnów został zadysponowany do palących się traw na nieużytkach w miejscowości Żarnów. Spaleniu uległo ok. 5 arów suchych traw.

Jeden zastęp z PSP Opoczno oraz jeden zastęp z OSP Kraśnica zostały zadysponowane do pożaru suchych traw na nieużytkach rolnych w pobliżu miejscowości Dęborzeczka gm. Poświętne . Działania zastępów polegały na ugaszeniu palących się traw na powierzchni około 1 ha.

Jeden zastęp OSP Petrykozy zadysponowano do palących się traw na nieużytkach w miejscowości Skronina. Spaleniu uległo 1 ara suchych traw.

Jeden zastęp OSP Paradyż został zadysponowany do ugaszenia suchych traw na nieużytkach w miejscowości Joaniów gm. Paradyż. Działania polegały na ugaszeniu palących się traw. Spaleniu uległo 10 arów suchych traw.

Dwa zastępy PSP oraz cztery zastępy OSP z Drzewicy, Krzczonowa oraz Domaszna zadysponowano do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Domaszno, po dojeździe zastano pożar sadzy w kominie. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy. Po ugaszaniu pożaru sprawdzono miernikiem wielogazowym pomieszczania mieszkalne pod kątem obecności tlenku węgla - miernik pokazał 0 ppm CO.

Jeden zastęp PSP zadysponowano do pożaru suchych traw na nieużytkach rolnych w pobliżu miejscowości Januszewice gm. Opoczno . Działania zastępów polegały na ugaszeniu palących się traw na powierzchni 3 arów.


 

Dnia 22.02.2019r

- Zastęp OSP w KSRG Drzewica zadysponowano do pomocy w wyciągnięciu z jamy (nory lisiej) w ziemi trzech szczeniąt psa, w lesie przy ulicy Błonie. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykopaniu szczeniąt.

Dnia 23.02.2019r

-Dwa zastępy z JRG PSP Opoczno oraz OSP w KSRG w Petrykozach zadysponowano do pożar sadzy w kominie w miejscowości Petrykozy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy. Po ugaszaniu pożaru sprawdzono miernikiem wielogazowym pomieszczania mieszkalne pod kątem obecności tlenku węgla - miernik pokazał 0 ppm CO.

-Jeden zastęp PSP oraz OSP w KSRG zadysponowano do zdjęcia uwięzionego kotka na drzewie w miejscowości Bielowice.

- Jeden zastęp PSP Opoczno oraz dwa OSP w KSRG z Prymusowej Woli i Sławna zadysponowano do zdarzenia drogowego w miejscowości Kozenin – zderzenie dwóch samochodów osobowych oraz ciągnika rolniczego. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu osób poszkodowanych z pojazdów przy zastosowaniu technik z użyciem hydraulicznych narzędzi ratowniczych. Strażacy udzielili także kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dokonali także neutralizacji i sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz uprzątnęli jezdnie po zaistniałym zdarzeniu.

Dnia 24.02.2019r.

- Jedne zastęp OSP Kunice został zadysponowany do pożaru traw w miejscowości Kunice, spaleniu uległo około 10 arów nieużytków.

- Dwa zastępy z PSP Opoczno oraz jeden z OSP Kraśnica zostały zadysponowane do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy. Po ugaszaniu pożaru sprawdzono miernikiem wielogazowym pomieszczania mieszkalne pod kątem obecności tlenku węgla - miernik pokazał 0 ppm CO.

- Dwa wozy z JRG PSP Opoczno zostały zadysponowane na dworzec PKP Opoczno Południe w celu udzielania pomocy mężczyźnie który wpadł pod pociąg. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy ZRM przy zaopatrzeniu medycznym osoby poszkodowanej.


 

Informacje Straży Pożarnej za okres od 11.02.2019 roku do 17.02.2019 roku

 

W dniu 11.02.2019r.

- Dwa zastępy PSP oraz jeden OSP Drzewica zadysponowano do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Drzewica. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla – miernik wykazał 0 ppm.

W dniu 13.02.2019r

- Jeden zastęp PSP zadysponowano do Szpitala Rejonowego w Opocznie. Zgłoszenie wpłynęło od lekarza dyżurnego i dotyczyło otyłej pacjentki, która osunęła się z łóżka na podłogę. Pacjentka znajdowała się w stanie zagrożenia życia, a personel oddziału nie był w stanie własnymi siłami przenieść jej na łóżko. Działania opoczyńskich strażaków polegały na pomocy w przeniesieniu pacjentki z podłogi na łóżko szpitalne.

W dniu 16.02.2019r

- Jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP Wąglany zadysponowano do zadymienia w łazience budynku mieszkalnego w m. Żelazowice Kol. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, lokalizacji nieszczelności przewodu kominowego, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania oraz sprawdzeniu miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla – miernik wykazał 0 ppm.

W dniu 17.02.2019r

- Jeden zastęp PSP oraz jeden OSP Skórkowice zadysponowano do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Skórkowice. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla – miernik wykazał 0 ppm.

- Jeden zastęp PSP oraz jeden OSP Żarnów zadysponowano do pożaru suchych traw na nieużytkach rolnych w pobliżu miejscowości Jasion gm. Żarnów. Działania zastępów polegały na ugaszeniu palących się traw.

Informacje Straży Pożarnej za okres od 05.02.2019 roku do 10.02.2019 roku

 

Dnia 06.02.2019r

- Jeden zastęp PSP oraz jeden OSP Paradyż zadysponowano do wypadku drogowego w miejscowości Paradyż. W wyniku zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym poszkodowana została jedna osoba (kobieta kierowca samochodu osobowego). Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej oraz przekazaniu jej przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM.

Dnia 07.02.2019r

- Dwa zastępy PSP oraz jeden OSP Żarnów zadysponowano do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Pilichowice. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy.

Dnia 08.02.2019r

- Jeden zastęp PSP zadysponowano do m. Dęba celem wypompowania zanieczyszczonej wody ze stadni.

- Jeden zastęp PSP zadysponowano do pomocy ZRM w zniesieniu pacjenta do karetki w Opocznie na ul. Króla KazimierzaWielkiego.

- Jeden zastęp OSP KSRG Paradyż zadysponowany został do pomocy Policji w otwarciu drzwi do budynku w miejscowości Stanisławów.

- Jeden zastęp PSP zadysponowano celem udostępnienia sprzętu funkcjonariuszom policji oraz oświetleniu terenu akcji podczas prowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych w Opocznie na ul. Leśnej, gdzie miało miejsce śmiertelne potracenie pieszej.

Dnia 09.02.2019r

- jeden zastęp PSP zadysponowano do uprzątnięcia drogi po wypadku drogowym w Opocznie. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oraz pozostałości po wypadku drogowym.


 


 

Bezpieczne ferie 2019

 

W tym roku ferie na terenie naszego województwa rozpoczynają się 11 lutego. Jak co roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie w trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci przypomina o kilku ważnych zasadach. Zasady te kierowane są do osób dorosłych aby uświadomiły je swoim dzieciom oraz dopilnowały aby nic złego się nie wydarzyło. Poniżej kilka rad i wskazówek dotyczących bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii:

Ø Zjeżdżanie na sankach lub nartach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do tragedii; 

Ø Podczas zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami; 

Ø Nie doczepiaj sanek do samochodu, quadów, motocykli oraz ciągników rolniczych; 

Ø Podczas rzucania śnieżkami nie łączymy śniegu z kawałkami lodu, kamieniami lub innymi twardymi przedmiotami oraz nie celujemy w twarz drugiej osoby;

Ø Jazda na łyżwach po zamarzniętych stawach i rzekach jest skrajnie niebezpieczna, korzystamy tylko z miejsca specjalnie przygotowanych i wyznaczonych;

Ø Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.

Ø Bądźmy widoczni na drodze, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym zobowiązani jesteśmy ubierać kamizelki odblaskowe.

Ø Nie strącajmy zwisających sopli z dachów. Jeśli zauważysz zwisające sople nad ciągami komunikacyjnymi powiadom właściciela obiektu;

Ø Zadbajmy o to aby ubierać się stosownie do warunków atmosferycznych panujących na dworze;

Ø Nie zapominajmy, że aktywność fizyczna jest ważna;

Ø W przypadku wystąpienia choroby lub jakiegoś urazu zgłoś się do lekarza;

Ø Pamiętaj, że w warunkach zimowych droga hamowania pojazdu jest dłuższa, a widoczność ograniczona.

Wykorzystując okazję związaną z akcją „Bezpieczne ferie 2019” warto przypomnieć kilka zasad postepowania w różnych sytuacjach zagrożenia. Kierowane sa one do dzieci, młodzieży i dorosłych. Postępowanie na wypadek pożaru w domu lub na zimowisku:

Ø    Gdy powstanie pożar w domu lub na zimowisku zadzwoń do straży pożarnej pod numer - 998 lub 112 z telefonu komórkowego;

Ø    Staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku;

Ø    Pamiętaj dym unosi się do góry, nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć;

Ø    Jeżeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy;

Ø    Wykonuj polecenia strażaków, nie gaś wodą urządzeń elektrycznych, grozi to porażeniem prądem;

Ø    Staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający (np. drewnianym kijem od szczotki), można wykręcić bezpieczniki by odłączyć dopływ prądu do mieszkania;

Ø    Powiadom o zagrożeniu sąsiadów, unikaj wdychania dymu.

 

Kiedy zapada się pod nami lód powinniśmy:

Ø      Na początek powinieneś się uspokoić, jest to trudne ale bardzo istotne, oceń realnie sytuację i pomyśl co możesz zrobić aby unikać dodatkowych kłopotów, nie marnuj sił na rzeczy nie istotne;

Ø      Staraj się wyczuć gdzie lód jest najgrubszy i połóż się na nim, rozkładasz tym samym swój ciężar na większą powierzchnie, jeśli to możliwe doczołgaj się do brzegu;

Ø      Gdy wpadniesz do wody wzywaj pomocy poprzez krzyk, pamiętaj, że w takich warunkach masz tylko kilka minut na uratowanie się. Organizm wyziębia się w wodzie wielokrotnie szybciej niż na powietrzu, ubrania szybko nabierają wody i wciągają pod nią;

Ø      Staraj się wydostać na lód za pomocą rąk lub łokci na plecy, po wydostaniu się czołgaj się do brzegu, nie stawaj na nogi;

Ø      Jeśli nie uda Cię się wydostać, wzywaj pomocy postaraj się zdjąć kurtkę i buty które mogą cię krępować w wodzie, zbliż się do lodu i postaraj unosić się na powierzchni wody trzymają ręce na lodzie;

Ø      Pamiętaj że uratowanie samego siebie jest bardzo trudne i wymaga dużo energii oraz umiejętności, jeśli nie dasz rady nie trać sił, staraj utrzymać się na wodzi lub złap się za lód i nawołuj pomocy.

 

Ratowanie osoby która tonie w wodzie na skutek zarwanego lodu:

Ø      Wezwij pomoc jak najszybciej, im szybciej przyjadą na miejsce odpowiednie służby tym szansa na uratowanie tonącej osoby się zwiększa;

Ø      Rozejrzyj się czy w okolicy nie ma grubego kija, deski, liny lub innego przedmiotu który może pomóc Ci w uratowaniu tonącej osoby. Możesz wykorzystać też własny szalik lub kurtkę. Wczołgaj się na lód o ile jest to tylko możliwe, gdy lód zacznie trzeszczeć, od razu się wycofaj również czołgając się;

Ø      W sytuacji gdy jest was więcej możecie połączyć się w łańcuch, osoba trzyma za nogi kolejną i w ten sposób czołgając się dalej w głąb zbiornika wodnego. Najlepiej jeśli osoba najdalej wysunięta od brzegu będzie najlżejsza. Po wyciągnięciu osoby z wody wycofujemy się czołgając się  oraz nie wykonując gwałtownych ruchów;

Ø      Jeśli masz taka możliwość zabezpiecz się lina, za pomocą której będzie asekurować cię osoba na brzegu;

Ø      Nie podaj osobie tonącej ręki gdyż może wciągnąć cię ze sobą, staraj wydostawać się ja za pomocą jakiegoś przedmiotu typu szalik, kurtka lub kij;

Zamiataj jednak najważniejsze!!! Jeśli nie czujesz się na siłach nie podejmuj zbędnego ryzyka, wezwij profesjonalną pomoc, zadzwoń na numer alarmowy 998, 997, 999 lub 112.

Pomoc osobie wychłodzonej.

Ø      Gdy uda Ci się wyciągnąć kogoś z wody lub znajdziesz kogoś wychłodzonego przede wszystkim musisz go ogrzać, spokojnie, powoli i stopniowo;

Ø      Jeśli osoba jest przytomna wezwij pomoc, niech nie wykonuje gwałtownych ruchów, mogą one doprowadzić do zatrzymania krążenia u takich osób. Z tego samego powodu nie można tez nacierać, ani rozcierać ciała. W miarę możliwości należy taka osobę otulić kocem, własną kurtką, folią, czymkolwiek co mamy pod ręką, układając ją w pozycji bocznej ustalonej. Nie wolno polewać ciała gorąca wodą. Jeśli masz taką możliwość należy jak najszybciej zawieść taką osobę do szpitala.

Ø      Gdy osoba będzie nieprzytomna oceń czy oddycha i czy posiada puls, dopiero w tedy wezwij pomoc. Jeśli taka osoba oddycha należy okryć ją kocem, własną kurtką, folią, czymkolwiek co mamy pod ręką i czekać na pomoc. Jeśli jej funkcje życiowe (puls i oddech) są niewyczuwalne to podejmij reanimacje i prowadź ją, aż do nadejścia pomocy medycznej.

Tak jak akcja „Dni Otwartych Strażnic”, tak również w ramach tej akcji zorganizowane grupy po wcześniejszym ustaleniu i uzgodnieniu z dowództwem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej będą mogły przyjść na wycieczkę do naszej strażnicy. W czasie pobytu w jednostce ratowniczo-gaśniczej młodzież będzie mogła zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem jednostki, przebiegiem służby, a także podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na obozie, kolonii, itp. czy w domu z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Przybliżony zostanie im charakter strażackiej służby m.in. poprzez: zaprezentowanie wyposażenia indywidualnego strażaka oraz prezentację pojazdów bojowych i ich wyposażenia.

Pamiętajmy, ze to w dużej mierze od nas dorosłych zależy jak dedukujemy nasze dzieci na temat bezpiecznej zabawy podczas ferii.

Informacje Straży Pożarnej za okres od 28.01.2019 roku do 04.02.2019 roku

 

Dnia 28.01.2019r.

- Trzy zastępy PSP zostały zadysponowane do budynku Urzędu Skarbowego, który otrzymał informację o podłożeniu ładunku wybuchowego. Działania opoczyńskich strażaków polegały na pomocy funkcjonariuszom Policji w celu sprawdzenia budynku.

- Z powodu braku wolnych Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) jeden zastęp z PSP został zadysponowany na ul. Biernackiego w Opocznie w celu dzielenia pomocy medycznej osobie w stanie zagrożenia życia. Po przybyciu na miejsce strażacy udzielili jej kwalifikowanej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu ZRM.

Dnia 29.01.2019r.

- Jeden zastęp PSP oraz zastępy OSP Drzewica i miejscowe OSP Brzustowiec zadysponowano do kolizji w miejscowości Brzustowiec gm. Drzewica samochód osobowy wjechał w ogrodzenie posesji oraz budynek mieszkalny – działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu czy w wyniku zdarzenia nie powstały zagrożenia dla mieszkańców posesji.

- Dwa zastępy PSP oraz miejscowe OSP Dzielna zadysponowano do usunięcia zwisającego konaru z drzewa nad drogą gminną.

Dnia 30.01.2019r

- Dwa zastępy PSP oraz jeden OSP Drzewica zadysponowano do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Drzewica. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla – miernik wykazał 0 ppm.

Dnia 31.01.2019r

- Dwa zastępy z opoczyńskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej zadysponowano do wypadku drogowego (zderzenie sam. dostawczego z sam. osobowym) w Opocznie. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej oraz sorpcji substancji ropopochodnej na jezdni.

- Jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP Poświętne zadysponowano do wypadku w miejscowości Poświętne. Samochód osobowy zjechał z drogi uderzając w drzewo. W chwili dojazdu zastępów osoba poszkodowana znajdowała się pod opieką ZRM. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Dnia 01.02.2019r

- Dwa zastępy PSP zadysponowano do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Bukowiec Opoczyński. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się sadzy, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla – miernik wykazał 0 ppm.

Dnia 03.02.2019r

- Jeden zastęp OSP KSRG Żarnów zadysponowano do pomocy ZRM, karetka z pacjentem utknęła w błocie na terenie posesji, działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, karetkę została wyciągnięta z grząskiego terenu przy pomocy ciągnika rolniczego.

Dnia 04.02.2019r

- Jeden zastęp OSP KSRG Mniszków zadysponowano do usunięcia drzewa z drogi powiatowej w miejscowości Zajączków.